Přidat fotku |
Přidat k oblíbeným |
Podobné recepty |
Tisknout recept |
Doporučiť recept |
Osobná poznámka |
Přidat na Facebook |
Kategorie receptu: Studená kuchyňa | |
Čas prípravy: 15 minút | |
Počet porcií (kusov): 5 |
10 vajec varených na tvrdo, 1 cibuľa, mleté čierne korenie, 2-3 PL horčice, husacia masť, alebo najlepšie masť, v ktorej sme piekli husaciu pečeň, soľ
Vajcia posekáme na drobno. Pokrájanú cibuľu osmažíme na husacej masti. Po vychladnutí aj s masťou pridáme k vajciam i s horčicou. Osolíme, okoreníme a zamiešame. Podávame s čerstvým pečivom. Ak podávame ako predjedlo, rátame 2 vajcia na osobu. Ak vajcia pomelieme, prípadne pridáme pomleté husacie oškvarky, získame chutnú nátierku na čerstvý domáci chlieb. Vhodné pre deti do školy, alebo ako rýchle raňajky, či večera doplnená pokrájanou zelenou paprikou a rajčinami,prípadne redkovkou.
Zdroj: rodinný recept
Autor: Meszarosovabolya | |
Dátum vloženia: |
5 kladných ohodnotení | - udeliť kladné ohodnotenie |
|
toto vyzerá tak dobre, že sa mi z toho takmer zatočila hlava (čiastočne pre to, že som recept čítal pred obedom)- fantázia!
http://www.myprivateboutique.sk/
Milý pán Moshe, dakujem za ozrejmenie. Tiež poznám Váš kosher recept pod názvom Gehackte leber
Milé dámy. Dohodnime sa na par terminoch, paštika a hašé nie je to same.Paštika je kontaktna hmota narozdiel od hašé, čo je na veľmi jemno nasekané hocičo. To čo nájdete pod mojim menom je zasadne kóšer.
Tak ako píšete všade sa to pripravuje inak a nežidia si recepty prispôsobuju podľa chuti a možnosti. Takže ak si všimnete Meszarosovabolya uvádza recepty v uvodzovkach, čo je veľmi správne.
Maris, ale ja si za svojim stojím aj teraz - vid môj dnešný príspevok 28.08.2O10 o 11,20 h. Už aj v recepte zo 6.4.2010 som uviedla, ako som k nemu prišla. V dnešnom príspevku som napísala, že som ho zverejnila, až ked som ho videla tak isto pripravovať židovského kuchára v židovskej reštaurácii v Budapešti na TV Paprika. Pán Moshe mi ozrejmil jeho košer verziu. Ja sa nechcem sporiť, len na okraj uvádzam, že to, čo je uvedené v kosher recepte pána Mosheho, sme u nás doma poznali pod názvom "židovská paštika". Ingrediencie sa mleli na mäsovom mlynčeku a používali sme zásadne husaciu pečeň /nie kuraciu!/ z vykrmenej husi zo žitného ostrova a tá zaručene nebola zabitá kosher, ale paštika bola delikatesná. Aby som bola úplne presná, mama pripravovala aj židovský kaviár, aj židovskú paštiku. Raz musíš pochopiť, že nie som židovka, ale k židovskej kuchyni pristupujem s rešpektom a obdivom. Ešte by som rada dodala, že som tento recept som v iných jazykoch našla pod názvom "židovské vajcia" od židovských autorov. O kosher receptoch, som sa dozvedela práve vdaka láskavosti pána Mosheho. Napr. Aškenázyovci na Slovensku uvádzajú tento recept ako paštiku.
Potvrdil som to len z jedneho dovodu a to ze zaklad musi byt pečeň. Ako som spomenul v inom prispevku aj príprava tohto jedla sa odlišuje od regionu, viery a hlavne soc. vrstvy. V každom prípade musí byť základom pečeň. V Polsku sa dokonca robi tento kaviar len z udusenej cibule a pečene.
Moshe, děkuji, že jste potvrdil, že tam játra patří. Měla jsem už s Ibolyí tady diskuzi, ale ona si stála za svým, že tam játra nepatří. viz příspěvek ze 6.4. v 15.21. Díky
Ano to čo píšete je pravda svata, presne ako hovorievame, iny kraj iny mrav. Zvyklosti sa podstatne odlisuju od oblasti rovnako ako aj od socialneho statusu. Zidia boli a aj su aj velmi chudobny, aj velmi bohaty a prirodzene stredna vrstva, ktorá si može dovoliť variť tradičné jedlá z tradičných surovín. Ja sa budem snažiť prinášať recepty tak ako sa variť majú co znamena, že su to recepty original pripravované strednou vrstvou zidov, ktory si mohli dovolit husací šolet, pričom chudobnejsi dávali sliepku. Rovnako je to aj s kaviarom, niekto pouzije husaciu pečen, niekto slepaciu a pod. Triedne rozdiely sa v zidovkej kuchyni prejavovali velmi casto, avsak vzdy plati 3 zákony pripravy kosher, inak je to uz len na sikovnej gazdinke.
Milý Moshe, som Vám naozaj vdačná za Vašu pripomienku. Ja som pod mojim receptom uviedla, že je to náš rodinný recept. Než som ho zverejnila, videla som ho pripravovať presne tak, v židovskej reštaurácii v Budapešti, židovským kuchárom na TV paprika. S prekvapením som vtedy zistila, koľko pôvodne židovských receptov sa varilo bežne u nás doma. Ked som sa hlbšie zamyslela, zistila som, ako sme k nim prišli. Moja mama pochádzala z dedinky pri Dunajskej Strede, kde žilo veľa židov a stará mama sa to asi naučila od nich, boli jej susedmi. Okrem toho mám priateľky - židovky a vo svojej profesii veľa kolegov - židov. Mnoho som sa od nich naučila. Vy ste myslel "schmalz" - kuracia masť.Mňa ako nežidovku fascinuje židovská kuchyňa - je zdravá, pestrá a lahodná. O náboženských zvykoch viem veľmi málo. Ale dopátrala som sa, že v židovskej kuchyni sú rozdiely, značné i menšie. Záleží na tom, z ktorého historického obdobia sú, geografických a regionálnych oblastí, náboženských zvyklostí a ktorou inou susednou gastronomiou sú ovplyvňované. Mám na mysli židov v Egypte, Maroku, Libanone, Izraeli, v Nemecku, Anglii... Ale aj poblíž nás - napr. Aškenázyovci pri Ziline, židovská náboženská obec v Košiciach, v Cechách sú to Teplice, Budapešť sa nazýva "Judapest", atd. Píšem to preto, lebo s najväčšou pravdepodobnosťou nájdete odchýlky od kosher kuchyne v mojich receptoch - napr. Soulet, Zlatá slepačia polievka, židovská Flodny torta...Napriek tomu Vám budem vdačná za Vaše pripomienky, lebo mne ako nežidovke nie je jednoduché orientovať sa v tom, čo je "echt židovské" a čo nie. Preto vždy pri recepte uvádzam v Poznámke, ako som k receptu prišla. Napr. poznám židovské rodiny, ktoré pri židovskom kaviári suroviny nekrájajú, ale pomelú na mäsovom mlynčeku - toto poznám aj s kuracími pečienkami ako paštiku /aškenázyovci/...Ešte raz Vám dakujem
Je mi to strašne ľúto, ale zas musim poopraviť recept. Vynechali ste zasadnu vec koli ktorej je "židovsky kaviar" kaviarom a to je je pečeň. Zásadne sa tento pokrm pripravuje z kuracích pečienok a na kuracom sadle.
600 g kuracích pečienok, kuracia masť, 4 natvrdo uvarené vajcia, 2 cibule, soľ a korenie.
Kuraciu pečeň opečieme na panvici na vypečenom kuracom sadle.Natvrdo uvarené vajcia nasekáme na drobno.Na drobno nakrájanú cibuľu rovnako urestujeme a necháme všetko vychladnúť. Vychladenú pečeň posekáme nadrobno a zmiešame s vajickami a cibuľou. Osolíme, okoreníme a podávame s pečivom ako predjedlo.
Ingredience na vaječnou pomazánku mám téměř totožné, ale opékat do ní cibuli mně nenapadlo. Příště to zkusím.
Inak cibulku mi starsia dcerka v obycajnej vajickovej pomazanke nezje a dnes to tak "pakovala". Taka opecena, makka jej chutila, tak uz budem robievat asi takto. Dakujem za dobry receptik
Urob aj ty, budeme porovnavat
tak si mi to michs vyfukla, chcela som robit , ked pridem teraz na slovensko
Tak som ho dnes robila. Cibulku som ale opiekla na Ghee a potom pridala troska masla k vajickam, aby tam bolo nieco hustejsie na spojenie. Neviem, ci som to urobila ako ma, ak by to nebolo spravne, dam fotku prec a ak sa paci, ponecham Detickam chutilo.
Milá Alenka 111, po reakcii Evy a Maris som si preštudovala hlbšie historiu židovskej gastronomie a zistila som, že ide o veľmi starý recept. Historickým vývojom samotných židov časom získal tento recept variabilitu i medzi samotnými židmi - na Slovensku medzi Aškenáziovcami /slovenská židovská komunita pri Ziline/a v zmiešaných etnikách na celom svete sa ho naučili pripravovať aj nežidoské národy. To vysvetľuje, prečo je taký známy a rozšírený. Z toho prirodzene vyplýva, že každý mohol pridať niečo "zo svojho" a mnohé, aj nežidovské rodiny ho považujú za vlastný recept. Nie je zanedbateľný ani vplyv modernej gastronomie - napr. pridanie kečupu. Len je na škodu, že okrem Vás a mňa, na topkách prakticky nikto nevie, ako chutí. Vôbec nepreháňam, ak toto jedlo nazvem delikatesou. U nás doma patril k sviatočným pochúťkám. A ešte škoda, že sa nerozlišuje, čo je nátierka a čo kaviár. U židov sa tento pokrm podáva ako sviatočné predjedlo.
Po diskusii som zavolala kamaratke (na navsteve nas tymto hostila) a tiez tomu doma hovoria "zidovsky kaviar" tak to nebude vymysel. Recept sme porovnali s jej domacim a je skoro totozny az na to, ze dava o lyzicu menej horcice a dava 2 PL lyzice kecupu. Jedla som to u nej davnejsie ale celkom presne si pamatam, ze sme sa isli za tym "utlct" a vsetkym nam to nesmierne chutilo.
Myslím, že přesně tohle jsem jedla u sousedky!! Nikdy předtím ne a už je to déle, ale taky mluvila něco o židovském jídle. Pokud si vzpomínám, strašně mi to chutnalo!!
Ja co sa tyka receptu...absolutne ho nepoznam ...ale vonkoncom a rozhodne ho mam uz dany na vyskusanie. Ibi, myslim, ze maris a eva h., hovorili o pecienke preto, lebo na weboch koluju recepty a pokial je v jednom kuracia pecienka, alebo akakolvek ina pecienka, tak sa to siri ako lavina. To mas tak, aj ja tu mam recept, ktory sa vola soulet a pritom ten zidovsky soulet je iny.
Pokial mas v zasobe viacero takychto pravych zidovskych receptov...prosim prosim prosim prosim povkladaj ich. a poradim ti, ku kazdemu takemotu receptu, napis privlastok *zidovsky* potom bude stacit, ked do vyhladavaca napisem *zidov* a vylezie mi zoznam vsetkych tychto receptov...bolo by to skvele.
Milá Evička Hubová, nedotkla si sa ma! To je v poriadku, preto diskutujeme. Nemusíš mať husaciu pečeň, stačí husacia masť, ktorú získaš pri pečení husy doma alebo ak má možnosť si ju kúpiť.
Já se omlouvám,v žádném případě jsem nechtěla recept zpochybnit.Určitě to bude dobrá pomazánka,jen mě zarazilo,že je to z vajíček a né z drůbežích jater.Já bych to i zkusila udělat,ale husí játra asi nikde neseženu,abych mohla použít to sádlo z nich.Recept nemaž,určitě ho někdo vyzkouší.A promiň,jestli jsem se Tě nějak nevědomky dotkla.
dadala.hyperlinx.cz./narod/narodr003.html-tam píšou,že se nějaké játra dávají,tak mě to zmátlo,ale opravdu jsem to nemyslela zle.
Myslím, že nedorozumenia a bohatú diskusiu rozvírila v surovinách uvedená tá časť vety, ktorú teraz odcitujem: "husa-cia masť, alebo najlepšie masť, v ktorej sme piekli husaciu pečeň..." . Naposledy dávam do pozornosti,že ide len o husaciu masť a nie o pečeň! A dodávam, že ide o veľmi chutný recept, ktorý naozaj stojí za vyskúšanie! Dúfam, že aj potom sa dočkám takej bohatej, možno aj priaznivej odozvy. Poslednú časť receptu si zajtra dovolím uviesť samostatne ako vajíčkovú nátierku s husacou masťou a husacími oškvarkami.
- v žádném případě recept nemaž. Mě jen zarazilo - " židovský kaviár je zásadně bez jater ", já ho zase znám zásadně s játry. Uvádím ale drůbeží a ne husí. Husích by byla opravdu škoda. To není opravdu nic proti Tobě nebo proti tomuto receptu, jen mě to zajímá, jak to vlastně je.
Jen se omlouvám - drůbeží játra jsou pro mě kuřecí nebo slepičí, z husy jsou husí - špatně jsem se vyjádřila
Milá Maris, je pravda že je to rodinný recept, ale vonkoncom neide o zvyk. Pozorne si prečítaj moju odpoved adresovanú Terezke a dozvieš sa, čo je paštika a čo je kaviár. Najpresnejšie Ti to potvrdí renomovaný učiteľ kuchárskeho umenia, ktoréhokoľvek si vyberieš Ty sama. Za tým, čo som zverejnila, si stojím na 1OO%. Dievčatá, o čo Vám ide? Chcete, aby som vymazala tento recept? Urobím to, ak mi relevantne dokážete, že nemám pravdu. Ak Vás smiem informovať, židia používali husaciu pečeň ako prvotriednu delikatesu, nie aby z nej vyrábali "kaviár"! Spýtajte sa priamo ich, radi Vám to vysvetlia! Myslím, že som sa vyjadrila jasne.
Pod názvem Židovský kaviár znám pouze paštiku - pomazánku z drůbežích jater. Zadala jsem název i do vyhledavače, abych měla jistotu a našlo mně to několik receptů - všechny z jater / drůbežích/, ale žádnou, která by se podobala této. Chápu, že když je to rodinný recept, tak jste doma tomu tak říkali. Jde o zvyk.
Milá Terezka, v názve receptu mám v úvodzovkách uvedené "zidovský kaviár", pretože ide o nepravý kaviár. Teda aby to kaviár pripomínalo, vajíčka sa krájajú na malé kocky. Z technologického hľadiska prípravy, ak sa vajíčka upravia mletím, či strúhaním - sa jedná o paštiku /nátierku/, ako to Magdakénka správne v názve svojho receptu napísala. Okrem toho má aj iné ingrediencie. Odporúčam prečítať si môj recept pozorne a dozvieš sa aj z neho, kedy a aká nátierka to bude.
A prečo sa to volá "kaviár " ?
Evička Hubová, židovský kaviár je zásadne bez "jater"/pečienky/, preto sa volá "židovský". Môžeš mi to veriť na 100%!
Po přečtení surovin na kaviár jsem jaksi zmatená.Magdalenčin recept na kaviár je z jater a tenhle z vajec.Tak nevím,pod jedním názvem dvě rozdílné pomazánky
Musí to byť husacia, prípadne kačacia masť. Ak by sa použilo maslo, alebo akýkoľvek iný tuk, potom by to už nebol "zidovský kaviár".
Chutnala som u kamaratky, ale nemala som recept. Dakujem a mozem doporucit, celej navsteve nam to nesmierne chutilo a preto posielam bod a ukladam
Ak pouzijem maslo (resp. Ghee) bude to zle? Musi to byt s mastou?